Diabetolog – wszystko, co musisz wiedzieć zanim udasz się na wizytę

Lekarz diabetolog jest specjalistą dla osób z cukrzycą. Diagnozuje i leczy wszystkie rodzaje cukrzycy (typ 1, typ 2, typ 3, cukrzyca ciążowa), przeprowadza badania kontrolne w kierunku chorób związanych z cukrzycą oraz zajmuje się chorobami towarzyszącymi, takimi jak nadciśnienie i skrajna nadwaga (otyłość). Z reguły osoby z cukrzycą typu 2, które jeszcze nie wstrzykują insuliny, są leczone przez swojego lekarza rodzinnego. Diabetolog przejmuje terapię w ścisłej konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Diabetolog w Poznaniu – najważniejsze informacje o cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1, którą zajmuje się lekarz diabetolog, występuje głównie w dzieciństwie i młodości i jest chorobą autoimmunologiczną. Własny układ odpornościowy organizmu atakuje własną produkcję insuliny w trzustce i niszczy komórki wytwarzające insulinę.

Prowadzi to do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, a jednocześnie do niedoboru komórek organizmu. Z tego powodu osoby z cukrzycą typu 1 wymagają dożywotniej terapii zastrzykami insuliny. Dieta powinna być skoordynowana z dawką insuliny, aby zapobiec wahaniom poziomu cukru we krwi. Diabetologia w Poznaniu to miejsce, gdzie osoby dotknięte cukrzycą typu 1 mogą znaleźć wykfalifikowaną pomoc.

Diabetolog – poznajemy cukrzycę typu 2

Cukrzyca typu 2 zwykle pojawia się po 40 roku życia. W takim przypadku występuje „względny niedobór insuliny”. Trzustka produkuje insulinę, ale komórki organizmu tracą wrażliwość na hormon i/lub wydzielanie insuliny z komórek trzustki jest zaburzone. Trzustka próbuje to zrekompensować, uwalniając coraz więcej insuliny. Jednak pomimo zwiększonego poziomu insuliny, coraz mniej cukru dostaje się do komórek organizmu. Konieczna jest wówczas wizyta u diabetologa w Poznaniu.

Przyczyny cukrzycy typu 2 to:

  • odpowiednia dyspozycja genetyczna;
  • często związane z ciężką nadwagą (otyłością);
  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • Podwyższony poziom tłuszczu we krwi i wysokie ciśnienie krwi są często związane ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą (zespół metaboliczny).

Diabetolog

Wysokie ciśnienie krwi, choroby siatkówki i podwyższone stężenie lipidów we krwi należą do najczęstszych chorób współistniejących w cukrzycy typu 1 i 2. Dlatego należy regularnie odwiedzać diabetologa w Poznaniu, w celu przeprowadzenia kontroli. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą, a Twój lekarz może zidentyfikować istniejące choroby na wczesnym etapie. Choroby współistniejące są często wykorzystywane do wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2.