Naprawa pralek Kiermusy – poradnik, jak samodzielnie naprawić pralkę

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że Twoja pralka niespodziewanie przestała działać? W takiej sytuacji wiele osób zaczyna szukać fachowca, który dokona naprawy. Jednakże, warto wiedzieć, że niektóre usterki można łatwo naprawić w domowym zaciszu. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak samodzielnie naprawić pralkę, a konkretnie – omówimy naprawę pralek Kiermusy.

Jak działa pralka?

Pralki to sprzęty, które służą do prania, ale jak dokładnie działają? Pralka składa się z kilku podstawowych elementów:

 • bębna – miejsca, gdzie wkładamy brudne ubrania
 • pompy – służą do wprowadzenia i wypompowania wody podczas prania
 • elektroniki – to centrum zarządzające pralką, ustawiające temperaturę, prędkość obrotową bębna i czas prania.

Jakie są najczęstsze usterki?

Usterki pralek Kiermusy, podobnie jak każdej innej pralki, mogą być różnorodne. Poniżej wymieniamy kilka najczęstszych:

 • Bęben przestał się kręcić.
 • Pralka nie pobiera wody.
 • Tylne łożysko bębna jest zużyte.
 • Pralka wibracyjnie pracuje.

Co zrobić, gdy pralka przestała działać?

Jeśli Twoja pralka przestała działać, a nie masz możliwości udać się po fachowca, spróbuj naprawić ją samodzielnie. Pamiętaj jednak, żeby wykonywać czynności ostrożnie i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko.

Naprawa bębna

Bęben przestaje się kręcić, bęben robi dziwne odgłosy, a czasem w ogóle się nie kręci? W takim przypadku warto przede wszystkim sprawdzić, czym jest spowodowana ta usterka. Jeśli przyczyną jest uszkodzony napęd, możemy spróbować go samodzielnie naprawić.

Jak naprawić bęben?

Jeśli zauważyłeś, że pralka przestała działać sprawdź w pierwszej kolejności, czy silnik funkcjonuje prawidłowo. Możesz to zrobić po włączeniu prania – jeśli silnik działa prawidłowo, tzn. że usterka tkwi w napędzie lub pasku/przyczepie.

W przypadku usterki napędu, paska lub przyczepy, przy pomocy odpowiedniego narzędzia, możesz samodzielnie usunąć usterkę. Najważniejsze, aby kupić odpowiednie części zastępcze.

Naprawa pompy

Pomny pralek Kiermusy służą do wprowadzenia i wypompowania wody podczas prania. Jeśli zauważysz, że Twoja pralka nie pobiera wody lub nie odprowadza jej na zewnątrz, warto zastanowić się, czy to nie wina uszkodzonej pompy.

Jak naprawić pompę pralki?

Najpierw, odłącz pralkę od zasilania i odłącz kable zasilające.

Teraz, warto wiedzieć, że usuwanie usterki pompy jest o wiele trudniejsze niż naprawianie napędu. Dlatego w przypadku pompy, warto zdecydować się na usługę fachowego serwisu lub zamówić oryginalną pompę zastępczą.

Naprawa tylnej łożyski bębna

Jeśli pralka pracuje z głośnym hałasem, może to wynikać z zużycia tylnej łożyski bębna. W przypadku takiej usterki, zalecamy kontakt z serwisem, ponieważ wymaga to wymiany części.

Jaka jest cena wymiany tylnej łożyski w pralce Kiermusy?

Cena wymiany tylnej łożyski w pralce Kiermusy uzależniona jest przede wszystkim od serwisu, który wykonuje naprawę. Może to być koszt kilkuset złotych.

Powody, dla których warto samodzielnie naprawiać pralkę Kiermusy

Powyżej przedstawiliśmy w jaki sposób można naprawić najważniejsze usterki pralki Kiermusy. Teraz powiemy dlaczego warto to robić.

 • Zaoszczędzimy pieniądze – nie będziemy musieli płacić specjalisty.
 • Samodzielna naprawa pralki jest naprawdę prosta.
 • Przy okazji samodzielnej naprawy, nauczysz się wiele o swoim sprzęcie i zrozumiesz jak on działa.
 • …No i zawsze jest pewna satysfakcja z wykonanej pracy!

FAQ

Co to jest bęben w pralce?

Bęben w pralce to umieszczona wewnątrz obudowy pojemna skorupa, w której wkładamy brudne ubrania przed rozpoczęciem procesu prania.

Czy naprawa pralki Kiermusy jest skomplikowana?

Nie, naprawa pralek Kiermusy jest bardzo prosta. Wymaga jedynie nieco umiejętności manualnych oraz podstawowej wiedzy dotyczącej napraw sprzętu AGD.

Podsumowanie

Naprawa pralki Kiermusy wcale nie musi być skomplikowana i kosztowna. Wczesne zauważenie usterki i samodzielna naprawa może uratować dużo kłopotów oraz pieniędzy. Jednak jeśli samodzielne naprawy się nie powiodą, nie wahaj się skontaktować z serwisem.