Jakie są typowe usterki i awarie zmywarek?

Usterki zmywarekNiespodziewane awarie urządzeń domowych wiążą się zwykle ze sporymi kosztami, a ich naprawa może zająć nawet kilka tygodni. W tym czasie wszystkie domowe obowiązki związane z tym urządzeniem są po prostu utrudnione. Aby takie przykre niespodzianki nie zdarzały nam się zbyt często, należy regularnie dbać o sprzęty i często je czyścić. Część awarii wydaje się bardzo skomplikowana, a po dokładniejszej weryfikacji okazuje się, że wiele prac naprawczych można wykonać samodzielnie, bez ingerencji serwisanta lub innego fachowca, który może oczekiwać wysokiego wynagrodzenia.

Zablokowanie odpływu wody

Zablokowanie odpływu wody to jedna z najczęściej spotykanych usterek związanych z eksploatacją zmywarek. Jeśli nie czyścisz regularnie swojej zmywarki z resztek jedzenia, na filtrze urządzenia się one gromadzą, a dodatkowo odkłada się kamienny osad. Warto dwa razy w miesiącu wyjąć filtr i przepłukać go pod bieżącą wodą. Dzięki temu pozbędziemy się resztek jedzenia, pestek z owoców czy innych niepożądanych zabrudzeń.

Przy nieregularnym oczyszczaniu filtra można spodziewać się, że odpływ jednak zostanie zablokowany. Trzeba go wtedy odblokować. Jak zabrać się za udrożnienie odpływu? Do przeprowadzenia tej czynności warto założyć jednorazowe rękawiczki. W pierwszej kolejności należy odłączyć urządzenie od zasilania. Nigdy nie wykonuje się żadnych prac na urządzeniach podłączonych do prądu – jest to zbyt niebezpieczne. Należy wysunąć dolny kosz na naczynia. Znajdują się pod nim różnego rodzaju filtry oraz odpływ. Należy zdemontować filtry, które od razu można wyczyścić. Przy pomocy łyżki stołowej otwiera się klapę filtra. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na dostanie się do odpływu. Nie potrzeba specjalistycznych narzędzi. Delikatnie należy pozbyć się resztek zalegających w odpływie. Jeśli jednak nadal występuje problem, powinno się użyć specjalnego drucika do przepchnięcia lub posłużyć się specjalnymi środkami czyszczącymi. Usuną one nie tylko tłuszcz, resztki jedzenia, ale także powstały osad z twardej wody. Następnie, po kolei składa się filtry, wkłada kosz, a następnie podłącza zmywarkę do zasilania. Sprawdź również artykuł: Naprawa i Serwis AGD Rzeszów

  Dobry serwis sprzętu AGD

Ograniczenie dopływu wody

Zdarza się, że problem nie leży w samym odpływie – być może wąż doprowadzający wodę lekko się zagiął i uniemożliwia mu to przekazywanie wody do zmywarki. Trzeba sprawdzić delikatnie, czy nie jest skręcony lub zawinięty. Jeśli tak, trzeba odłączyć go delikatnie od zmywarki i postąpić zgodnie z instrukcją producenta. Powinno się go odłączyć, wyprostować i ponownie podłączyć do urządzenia. Jeśli wszystko zostało zrobione zgodnie z zaleceniami, a nadal występuje problem, trzeba upewnić się, że w wężu nie zalegają resztki jedzenia. Zdarza się tak, kiedy nie resztki nie zostaną wymyte przed ułożeniem naczyń w zmywarce. Wiele osób po prostu o tym zapomina, a jest to bardzo ważne.

Przyczyny nieskutecznego zmywania

Jedną z głównych przyczyn obniżonej efektywności zmywania jest też nieprawidłowe ułożenie naczyń w zmywarce. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieodpowiednio ułożone przedmioty mogą ulec zniszczeniu lub się po prostu nie umyć. Może to być spowodowane tym, że woda oraz detergenty zostaną zablokowane przez naczynia i nie będą miały dostępu do niektórych miejsc. Należy stosować się do podstawowych zasad, które znajdują się w każdej instrukcji dołączonej do urządzenia. Warto też wiedzieć, że mocno zabrudzone naczynia powinno się ułożyć w dolnym koszu, a te lekko zabrudzone lub delikatne w górnym. Układanie naczyń w zmywarce w prawidłowy sposób to jedna z ważniejszych kwestii, o których trzeba pamiętać chcąc wykorzystać zmywarkę maksymalnie wydajnie i ekonomicznie.

Poza źle ułożonymi naczyniami, problemem mogą być również wystające naczynia, które blokują zamieszczone w zmywarce zraszacze. Zanim urządzenie zostanie uruchomione trzeba sprawdzić czy żadne naczynie nie zostało źle ułożone. Wszystkie sztućce powinny być umieszczone w odpowiednim dla nich koszyczku, a duże i małe talerze na dole. Miski i naczynia głębokie muszą tak być umieszczone by woda spływała do odpływu i w nich nie zalegała. Szklanki i kieliszki układa się na górze, koniecznie dnem do góry. Oprócz ułożenia naczyń, bardzo ważny jest również odpowiedni program zmywania. Żeby zmywarka była wydajna, warto uruchamiać ją tylko wtedy kiedy jest pełna. Jeśli nie jest to możliwe dobrze jest użyć programu uwzględniającego tę sytuację. Doskonałym rozwiązaniem będzie tu program o nazwie „pół wsadu”. W nowoczesnych urządzeniach dostępne są również inne programy, jak na przykład: program Eko, oszczędzający wodę i energię elektryczną, który dobrze się sprawdza przy dużej ilości naczyń. Program automatyczny- auto sprawia, że specjalne czujniki automatycznie dobierają długość cyklu oraz temperaturę w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń. Program intensywny przeznaczony do zmywania garnków i patelni, który nastawiony jest na usuwanie szczególnie uporczywego brudu.

  Projektowanie Salonu: Wyrażanie Siebie i Oryginalność

Jeśli program mycia nie zostanie dopasowany do potrzeb a samo urządzenie nie będzie regularnie czyszczone należy liczyć się z tym, że może dojść do usterki a tym samym konieczności przeprowadzenia naprawy.